گریه های نوزاد و رمزگشایی از آن

گریه های نوزاد و رمزگشایی از آن

گریه های نوزاد و رمزگشایی از آن

فهمیدن علت گریه نوزاد ممکن است در آغازسخت باشد ولی والدین خیلی زود از رمز این گریه های اطلاع خواهند یافت، گریه های نوزاد احساس درونی اون بوده و از طریق گریه کردن به شما بیان می کند و توجه به گریه کردن اش اصلا به معنی لوس کردن اون نیست، چون نوزاد هیچ وقت لوس نمی شود.

اگر مادر بلافاصله بعد از شنیدن صدای گریه نوزاد به سمت او برود، او را بد عادت خواهد کرد ولی این نگرانی ها کاملا بی مورد است. در صورتی که مادر سریع تر به واکنش های نوزاد پاسخ دهد، نوزاد احساس امنیت بیشتری خواهد کرد و برای اذیت والدینش گریه نخواهد کرد.

کی باید نگران گریه نوزاد شد؟

مدت زمان گریه هر کودک متفاوت است و امکان مقاسیه کودکان با یکدیگر وجود ندارد و باید کودکان را از هم تفکیک داده و عادت های آنان را به خاطر سپرد!

اگر صدای گریه ی نوزاد از گریه به ناله تغییر کند زنگ خطری است که والدین باید اقدامات لازم را انجام دهند، قابل ذکر است برخی تغییر گریه ها علت خاصی ندارند.

نشانه های گریه های طبیعی :

در مورد گریه و بی قراری کودک اولین مشکل هر نوزاد گرسته بودن آن است. مادر باید بررسی کند که آیا فرزندش شیر کافی خورده است یا خیر، نشانه های گرسنگی هر کودک متفاوت است و با در آغوش گرفتن کودک توسط مادر نشانه های خاصی و رفتاری تکراری توسط کودک وجود دارد.

برخی اوقات ممکن است بینی کودک کیپ شده باشد یا کمی شید می خورد و دوباره بینی او کیپ می شود و سینه مادر را رها می کند و یا اینکه پای کودک سوخته است و عامل گریه او می شود.

مقاله مرتبط:  سندروم سر صاف نوزادان

 

عوامی که باعث گریه کودک می شود:

نوزاد و کودکان دارای استخوان های انعطاف پذیری بوده و بهتر از بزرگسالان می تواند ضربات را تحمل کند و به آسانی نمی شکنند. یکی از عوامی که باعث گریه کودک می شود این است که کودک ضربه شدیدی دیگه یا حتی از دست کسی افتاده و یا خودش چهار دست و پا رفته از جایی اتفاده است.

برخی از گریه های نیز مربوط به دل درد هستند. کودک و نوزاد از حدود یک تا چهار ماهگی به مدت ۳ ماه بعداز ظهر و شب ها به مدت ۲ تا ۳ ساعت گریه می کنند. دست و پایشان را جمع و باز می کنند و به خودشان فشار می آورند.

گریه ی نوزاد ناشی از بی قراری با در آغوش گرفتن و لالایی خواندن و حتی گرداندن کودک با ماشین آرام می شود. گاهی اوقات این درد دل ها مربوط به مصرف مواد غذایی که مادر مصرف می کند، مصرف شیر و لبنیات توسط مادر در دل کودک ایجاد درد و در نتیجه گریه می کند.

گاهی اوقات کودک ممکن است اسپاسم ناحیه مقعد داشته باشد و نتواند دفع مناسب داشته باشد و گریه ناشی از این است.

یکی دیگر از دلایل گریه کودکان اضطراب جدایی از مادر است که کودک می بایست صدای مادر و صورت او را ببیند تا آرام شود، در کودک های زیر ۸ ماه می بایست کودک حتما می بایست صورت مادر را ببیندی تا آرام شود و کودکان بزرگ تر از ۸ ماه  با صدای مادر نیز آرام می شوند.

مقاله مرتبط:  سندروم سر صاف نوزادان

گاهی علت گریه کودک عفونت اداری بود که از نشانه های آن اسهال در کودک و وزن نگرفتن است.

 

گریه های خطرناک کودک را بشناسید

گاهی اوقات کودک نشانه بیماری خطرناک است، به عنوان مثال منژیت، استفراغ کردن، خواب آلود بودن و شیر نخوردن علامت های خطر برای بیماری هستند که در آنها صدای گریه به صورت ناله و ضعیف می شود یا این که کودک پشت سر هم گریه های شدید دارد.

  • پیچ خوردگی روده در کودک

یکی از علل گریه پیچ خوردگی روده یا فتق است. در موارد بچه ها معمولا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آرام هستند و یک دفعه ۳-۴ دقیقه پشت سر هم گریه می کنند.

  • خوراندن داروهای نامناسب به کودک

گاهی اوقات گریه های کودک ممکن است ناشی از خوراندن داروهای بی جا باشد، به عنوان مثال کودک زیر دوساله سرما خورده و مصرف آنتی هیستامین زیر ۲ سال قدغن است ولی این موارد از سوی مادر رعایت نمی شود. نق می زند و گریه می کند و حتی ممکن است این حالت با عث تشنج شده و والدین باید از دادن داروهای نابجا خودداری نمایند.

  • نیاز به آغوش گرفتن کودک

بچه های بالاتر از ۳ ماه همه چیز را تعقیب می کنند و دوست دارند بغل شوند و اطراف را ببینند، برخی اوقات تنها در آغوش گرفتن مادر باعث آرام شدن کودک می شود. وقتی مادر کودک را نوازش کرده و ماساژ می دهد هورمون تسکین دهنده آزاد می شود. این هورمون باعث می شود تا کودک هم از نظر عاطفی رشد کند و هم به دلیل آزاد شدن آندروفین، آنکفالین و… بی قراری کودک کاهش می یابد.

مقاله مرتبط:  سندروم سر صاف نوزادان

لینک کوتاه :

اطلاع از جدیدترین مطالب کاربردی در کانال تلگرام زیباما مگ |

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *