پوسيدگی دندان چيست؟

پوسيدگی دندان چيست؟

پوسیدگی دندان زمانی رخ می دهد که مواد اسیدی ، لایه سخت دندان، که مینا نامیده می شود را از بین می برد. این اسیدها از لایه نامرئی چسبناکی به نام پلاک به وجود می آیند. میکروبهایی که در پلاک وجود دارند از مواد قندی تغذیه می کنند فرآینده تجزیه مواد قندی سبب تولید اسیدهایی می شود که به سطح دندان آسیب می رسانند.
با گذشت زمان، پوسیدگی می تواند در سطح دندان حفره ایجاد کند. در صورت عدم درمان، این حفره ها می توانند عمیق تر شده یا حتی منجر به تخریب دندان شوند.

اگر فکر می کنید دندانتان پوسیده است، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما ممکن است دندانتان را پر کند که پر کردن دندان مانع از پیشرفت پوسیدگی می شود.
اسیدها همیشه سطوح دندان های شما را مورد حمله قرار می دهند، اما پوسیدگی دندان هرگز به یکباره اتفاق نمی افتد زیرا عوامل دیگری در دهان هستند که باعث استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی می شوند. یکی از این عوامل بزاق دهان است. بزاق دهان دارای مواد معدنی می باشد که به محکم شدن سطوح دندان کمک می کند.
فلوراید نیز به استحکام دندان ها کمک می کند. فلوراید ماده معدنی طبیعی بوده که هم در خمیردندان وجود دارد و هم به آب آشامیدنی افزوده می شود.
مینا: لایه سخت سطح دندان
پوسیدگی: حفره های ایجاد شده در مینای دندان، ممکن است روی سطح جونده یا در سطوح بین دندان ها ایجاد شود.
پلاک میکروبی: لایه چسبناکی که بر روی دندان بوجود می آید. پلاک، مواد اسیدی از خود تولید می کند که منجر به پوسیدگی دندان می شود.

مقاله مرتبط:  پلاک چيست؟

لینک کوتاه :

اطلاع از جدیدترین مطالب کاربردی در کانال تلگرام زیباما مگ |

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *