سندروم سر صاف نوزادان

سندروم سر صاف نوزادان

سندروم سر صاف نوزادان

نوزادان با سری نرم متولد می شوند تا بتوانند رشد کنند به همین دلیل سر آنها به راحتری شکل میگیرد و خروج نوزاد از رحم مادر در هنگام متولد شدن شکلی عجیب به جمجمه می دهد. اما اگر نوزاد در سطح سفت و مسطح و یا به یک طرف و به پشت بخوابد می تواند باعث سندورم سر صاف شود، این سندروم مشکل مغزی ایجاد نمی کند.

نشانه های سندروم سر صاف:

سندروم سر صاف معمولا برای والدین قابل تشخیص است. به طور معمول استخوان پس سر در یک طرف تخت بوده و در همان قسمت موی کمتری هم می روید. اگر کسی به سر نوزاد نگاه کند، ممکن است گوش سمت مسطح کمی به جلو آمده باشد. و در موارد شدیدتر ممکن است سر در طرف مقابل سطح مسطح، برآمده شود و پیشانی نیز ناهمواری پیدا کند. اگر علت تورتیکولی باشد گردن، فک و صورت هم ممکن است دچار ناهمواری شود.

شاید مشکل چیز دیگری باشد

پزشکان معمولا به سادگی سندروم سرصاف را تشخیص می‌دهند. برای بررسی کجی گردن ممکن است پزشک حرکات سر و گردن نوزاد را بررسی کند و آزمایش، رادیوگرافی و سی‌تی‌اسکن تجویز کند. در صورتی که با جابه‌جایی موقعیت خواب، وضعیت صافی سر کودک بهبود پیدا کند مشکل احتمالا سندروم سرصاف است.

روش هایی برای جلوگیری از سندروم سرصاف:

تعویض جای خواب

سندروم سر صاف نیازی به جراحی ندارد و با تغییراتی در موقعیت خواب، نگهداشتن نوزاد و خواباندن او روی شکم می‌توان این مسئله را برطرف کرد. اگر نوزاد شما به‌دلیل موقعیت خوابیدن یا دراز کشیدن دچار سندروم سر صاف شده باشد با روشهای زیر قابل درمان و بهبود است:

مقاله مرتبط:  گریه های نوزاد و رمزگشایی از آن

تغییر موقعیت سر، موقعیت سر نوزاد را زمانی که خواب است تغییر دهید.

نوزاد را بیشتر بغل کنید، نوزاد را در شرایط مختلف همانند کالاسکه و کریر تغییر وضعیت دهید.

به شکم بخوابانید، تمرین کنید کودک و نوزاد را بر روی شکم بخوابانید، نوزاد را به مدت طولانی در این وضعیت قرار ندهید.

 

 


لینک کوتاه :

اطلاع از جدیدترین مطالب کاربردی در کانال تلگرام زیباما مگ |

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *